Co venkovské knihovny umějí a mohou

26.09.2018 17:46

Je to krásný pocit, když jste knihovník profesionál a vaše malá neprofesionální obecní knihovna se stane "Knihovnou roku".

V tu chvíli se proměníte v celebritu na červeném koberci oslňovanou blesky fotoaparátů, uchvácenou aplausem a obdarovanou pugetem voňavých květin.

Jenže když po 5 minutách slávy začne neustále zvonit telefon s rozhovory do rádia a pro články do novin a během celého dalšího roku máte asi 4 různé (povinné*) pozvánky na knihovnické konference, kde máte svoji knihovnu prezentovat a ukázat proč jste vyhráli, přestane Vám to připadat jako „výhra“. :-D

Zvlášť ve chvíli, kdy na vítězné knihovně leží povinnost uspořádat velký seminář pro knihovníky z celé republiky. Tuto akci pořádá vítězná knihovna až dva roky po svém vyhlášení a může se jí zúčastnit kterýkoliv knihovník. A my jako vítězové jsme se (pro své vlastní dobro) zúčastnili tohoto setkání v Knihovně roku 2016 v Rapotíně, který leží v těsné blízkosti Šumperku.

A přesně tak jako je nadpis článku – zní název této konference.

„Co venkovské knihovny umějí a mohou.“

První den je zahájení v nadřízené knihovně – my byli v Městské knihovně TMG v Šumperku (pro nás to bude Kulturní centrum města Boskovice), zde proběhl první odborný knihovnický seminář pro zhruba 100 posluchačů, a následovala prohlídka města. Druhý den je celé dopoledne věnováno knihovnickým přednáškám a prezentacím a odpoledne probíhá exkurze knihovny a seznámení s místem, v němž se setkání koná a celé je v režii knihovníka a starosty. Třetí den je závěrečný a spojený spíše už s uvolněnějším programem exkurze zajímavostí v blízkém okolí.

Této akce jsme se zúčastnili první rok a v tom dalším náš čeká její organizace. Budeme hostit české knihovníky při jejím 15. ročníku.

Seminář „Co venkovské knihovny umějí a mohou, 15. ročník “ proběhne ve Křtinách ve dnech 12.- 14. září 2019 na téma: "Knihovna jako komunitní centrum".

pozn. red. *povinné = „vyhrané“, pokud jste Knihovna roku očekávají se od Vás určité prezentace jakožto vítěze

Oddělení pro dospělé čtenáře knihovna TMG v Šumperku

Pocta Johanesu Guttenbergovi (vynález knihtisku 1445)

Knihovna v Rapotíně

A přesně tak jako je nadpis článku – zní název této konference.

„Co venkovské knihovny umějí a mohou.“

Této akce jsme zúčastnili první rok a v tom dalším náš čeká její organizace. Budeme hostit české knihovníky při jejím 15. ročníku.

Oddělení pro dospělé čtenáře knihovna TMG v Šumperku

Pocta Johanesu Guttenbergovi (vynález knihtisku 1445)

Knihovna v Rapotíně